Przestrzeń domowa czy użytkowa przestrzeń biurowa to duże wyzwanie dla osoby, która podejmuje się ich aranżacji. Oczywiście, jak każdy projekt, wymaga on pomysłu, zestawienia możliwości zarówno wykonawczych jak i finansowych z ciekawymi oraz użytecznymi rozwiązaniami. Śledzenie trendów, poszukiwanie możliwości i niecodziennych rozwiązań jest również kluczowe i niezbędne aby efekt był spójny wizualnie i satysfakcjonujący dla zleceniodawcy.  W jaki sposób podejść do planowania, by prace koncepcyjne i wykonanie przebiegło szybko, a efekt robił wrażenie?

Mierz, planuj, twórz

Pojęcie o metrażu pomieszczenia jest niezwykle istotne podczas aranżacji, ponieważ od tego uzależniony jest wybór mebli czy dodatków. Uwzględnić trzeba również przestrzenie, które nieco odbiegają od normy czyli wszelkiego rodzaju wnęki, pochyły sufit czy załamania w ścianach. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie wizualizacji pomieszczenia, czy to na kartce papieru, czy też w specjalnym programie komputerowym oraz naniesienie wymiarów ścian. Na podstawie takiego projektu planowanie będzie dużo łatwiejsze, a rozmieszczenie przedmiotów, bardziej przemyślane.

Podczas aranżacji wnętrz klienta należy przede wszystkim uwzględnić jego oczekiwania. Podstawą może się okazać budżet, ponieważ to od niego zależy, jakie przedmioty mogą znaleźć się we wnętrzu. Jeżeli budżet jest odpowiedni, wtedy warto omówić kwestie wizualne.  Styl aranżacji, kolorystyka, materiały i formy mają ogromne znaczenie. Może okazać się tak, że klient nie jest przekonany a wręcz nie lubi materiału jakim jest welur. W przypadku braku takiej informacji, osoba przygotowująca aranżację, może wybrać sofę czy krzesła tapicerowane właśnie takim materiałem. Wymiana informacji pomiędzy klientem, a zleceniobiorcą powinna być jasna i klarowna aby nie doszło do nieporozumień oraz niezadowolenia. Przygotowany projekt najlepiej poparty wizualizacją oraz wzorami materiałów i farb, po zaprezentowaniu go klientowi i akceptacji, jest gotowy do realizacji.