W naszych domach jest wiele urządzeń, które wymagają baterii. Często wymagają one wymiany i utylizacji, która nie jest przyjazna dla środowiska. Istnieje jednak proste rozwiązanie tego problemu – wymiana baterii jednorazowych na baterie wielokrotnego ładowania. Pomoże to nie tylko środowisku, ale także przyniesie oszczędności i będzie wygodniejsze.

Czy wyższe ceny przekładają się na oszczędności?

Wiele osób nie decyduje się na wymianę baterii jednorazowych na baterie wielokrotnego ładowania ze względu na wyższą cenę. Wydaje się, że taniej jest wydawać od czasu do czasu niewielkie sumy pieniędzy, niż inwestować w droższy sprzęt. Należy jednak zdać sobie sprawę, że pieniądze wydane na akumulatory zwrócą się bardzo szybko. Nawet mniej wydajne akumulatory mogą zastąpić dziesiątki baterii jednorazowych! Warto zainwestować w zestaw dobrej jakości baterii i zapomnieć o wydatkach związanych z zasilaniem przenośnych urządzeń elektronicznych na długi czas.

Dlaczego baterie jednorazowego użytku są szkodliwe dla środowiska?

Nasza cywilizacja rozwija się w zawrotnym tempie. Nieustannie osiągamy nowe sukcesy i coraz więcej rzeczy, które wydawały się nieosiągalne, staje się rzeczywistością. Niestety problem gromadzenia odpadów i trudności w ich przetwarzaniu niszczy naszą planetę.

Każdego roku zużywanych jest ponad 300 milionów baterii. Ponad 90 procent z nich to baterie jednorazowego użytku, których używamy bez zastanowienia. Jednak wraz z nimi bardzo szkodliwe i toksyczne substancje i elementy przedostają się do środowiska, na przykład ołów, kadm, nikiel, rtęć, lit i mangan. Wpływają one na degradację środowiska naturalnego i w konsekwencji mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. W walkę z degradacją baterii poprzez ich recykling wkłada się wiele wysiłku, ale nie jest to rozwiązanie idealne. Wielu konsumentów nadal wyrzuca baterie jednorazowego użytku do zwykłych pojemników na śmieci.

Jak dobrać baterie i akcesoria?

Każda bateria wielokrotnego ładowania jest lepsza od baterii jednorazowych. Warto jednak zwrócić uwagę na ich parametry, zwłaszcza liczbę cykli ładowania i współczynnik samorozładowania, tak aby służyły jak najdłużej. Oczywiście należy również zakupić ładowarkę wraz z zestawem baterii. Ładowarki są często uniwersalne i umożliwiają długotrwałe użytkowanie baterii.