Dom, mieszkanie czy apartament różnią się od siebie i mają zarówno wady jak i zalety. Wielu jest zwolenników wolnostojących, własnościowych domów z działką, są również osoby, które preferują wielkie miasta, częściej skłaniają się ku wygodnemu mieszkaniu czy nieco większemu apartamentowi. Miejsce zamieszkania często warunkuje podjęcie decyzji o tym jaki rodzaj inwestycji wybrać. W jaki sposób podjąć tak ważną i często rzutującą na całe życie decyzję?

Działka

Częstym problemem, z którym borykają się osoby zainteresowane budową domu, jest działka. W przypadku okolic większych miast jak Kraków czy Warszawa, działki są niesamowicie drogie, co często sprawia, że wiele osób rezygnuje z takiego rozwiązania. Oczywiście warto zainteresować sie zakupem gotowego domu od dewelopera, co często jest nieco korzystniejszą opcją, jednakże trzeba liczyć się z tym, że lokalizacja domu będzie peryferyjna, niekiedy z utrudnionym dojazdem do centrum, do pracy czy w celu załatwienia ważnych, urzędowych spraw. W przypadku mniejszych miast czy wsi, działki są zdecydowanie tańsze, przez co decyzja o budowie domu może wydawać się łatwiejsza.

Dom-zalety

Niezaprzeczalną zaletą domu jest przede wszystkim metraż, który jest często większy niż metraż mieszkania, oraz możliwość posiadania ogrodu. Ponadto, w przypadku domu, wiele rzeczy można wykonać bez obowiązku uzyskania zgody od innych właścicieli mieszkań w bloku. Niekiedy zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu, zabudowanie balkonu czy ingerencja w elewację wymaga zgody sąsiadów czy administracji budynku, co może być dużym utrudnieniem w realizacji tego typu przedsięwzięć. Decydując się na budowę domu mamy również ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał, jaki będzie układ pomieszczeń czy też jakie rozwiązania, również ekonomiczne, zostaną w nim zastosowane. W przypadku mieszkania często trzeba zaakceptować projekt dewelopera, a kluczowe, ważne z punktu widzenia przyszłego właściciela muszą zostać przez niego zaakceptowane.