Niezwykle istotnym dylematem z punktu widzenia komfortu życia i kosztów inwestycji jest decyzja o tym, czy kupić mieszkanie czy rozpocząć budowę domu. Nieruchomość jaką niezaprzeczalnie jest miejsce do życia, ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na wiele jego sfer. Jeżeli mieszkanie jest małe, to powiększenie rodziny jest często niemożliwe. Jeżeli dom jest zbyt duży, to nie mamy czasu na przebywanie w wielu jego częściach, natomiast zimą ogrzanie całości jest konieczne. Do tego dochodzą koszty zakupu materiałów czy gotowego budynku, jego część lub koszt działki. Obydwa rodzaje cechuje wiele wad i zalet. Co warto wybrać?

Własne miejsce na ziemi

Dom z ogródkiem, ogrodzony drewnianym lub murowanym ogrodzeniem, z pięknymi roślinami i tarasem to marzenie wielu osób. Często budowa domu jest jednak uzależniona od działki. Jeżeli ją mamy, na przykład odziedziczyliśmy w spadku, wtedy kluczowym kosztem jest projekt domu oraz jego budowa i wykończenie. Osoby, które nie mają własnej działki muszą liczyć się ze znacznie wyższym kosztem całej inwestycji. Jest jeszcze jedna możliwość, z której warto skorzystać. To zakup gotowego domu, nieruchomości wybudowanej przez dewelopera. W tej sytuacji zakup przebiega podobnie jak w przypadku mieszkania, niemniej jednak komfort życia w domu jest znacznie większy.

Mieszkanie

Dom to rodzaj zabudowy, który nieczęsto występuje blisko centrów miast. Budując czy kupując dom trzeba liczyć się z mieszkaniem na peryferiach. Jeżeli jednak dobra i szybka komunikacja z centrum Krakowa czy Warszawy jest dla nas istotna, wtedy jedynym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania lub apartamentu. Co ważne, ceny różnią się w zależności od lokalizacji, im bardziej atrakcyjna, tym cena będzie wyższa. Decyzja o finalnej własności, którą chcemy nabyć, musi być uzależniona od możliwości kredytowych, a ponadto warto przygotować się również na wykończenie mieszkania, które często przewyższa zakładane początkowo koszty.