Stabilizacja to podstawa

Znane jest uczucie chwiejących się mebli pogarszających komfort codziennego funkcjonowania człowieka. Naprzeciw irytacji wychodzą nóżki meblowe. Stanowią one fundamentalny filar każdego meblu stojącego takiego jak stół, stolik, ale także niektóre krzesła, komody  czy pufy. Element bardzo niedoceniany przez wielu, ale jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach.

 

Budowa i rodzaje nóżek meblowych

Na rynku istnieje wiele różnych nóżek meblowych. Do jednych z nich zaliczamy stopy metali jak cynk czy aluminium. Ich wadą jest to, że mogą one ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Są za to bardzo lekkie i poręczne. Ich przeciwieństwem są nóżki stalowe – cięższe, wytrzymalsze, przeznaczone do zadań specjalnych jak podtrzymywanie bardzo dużego ciężaru. Można również znaleźć nóżki skomponowane z tworzywa sztucznego, z charakterystyki podobne do tych pierwszych.

Oprócz materiału z którego zbudowane różnią się miedzy sobą także zdolnością do regulacji. Warto na to zwrócić uwagę przy doborze i zakupie tego akcesorium. W przypadku gdy jesteśmy pewni, że dany mebel nie będzie przesuwany czy zmieniany można wybrać nóżki bez regulacji.  Natomiast w sytuacji, gdy może dojść w przyszłości do remontu czy zmiany układu mebli warto użyć nóżek meblowych z możliwością regulacji swojej wysokości.

Wygląd również ma znaczenie

W doborze nóżek meblowych należy kierować się kolorem mebli do których będziemy je dopasowywać. W innym wypadku elementy mogą być nieestetyczne, rzucać się w oczy i razić domowników. Można zwrócić również uwagę na aranżację wnętrza dopasowując do niego omawiany asortyment. Opcji jest wiele, najważniejsze jest to aby zachować balans i harmonie.

Akcesoria akcesoriów?

Oprócz tego, że nóżki meblowe same w sobie są akcesoriami mają również swoich pomocników. Są nimi filcowe podkładki, dzięki którym podczas przesuwania mebli nie zarysowujemy podłogi, samego mebla,  a zarazem swoich uszu. Rodzaj materiału podkładek jest również istotny – zwłaszcza wtedy gdy do czynienia przychodzi drewniana podłoga. Istnieją samoprzylepne specjalne podkładki zapewniające wysoki komfort użytkowania.

W asortymencie nie można zapomnieć o wkrętach pozwalających na przymocowanie nóżek do odpowiedniej powierzchni. Co prawda można skorzystać z gwintów czy kołków, jednak nie są one tak stabilne jak wkręty co może spowodować rozchwianie całej konstrukcji, a nawet pęknięcie całej nóżki meblowej.