Podstawowe zasady sportowej suplementacji powinny zostać poznane przez każdego, kto w miarę regularnie ćwiczy i z tego powodu postanawia uzupełnić swoją dietę jakąś bardziej specjalistyczną suplementacją. Czasami jest to rzeczywiście dobry pomysł. Czasami nie jest to praktycznie możliwe, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu wyłącznie z pomocą warzyw, owoców, mięsa, nabiału i innych typowych produktów żywnościowych. A suplementy dla sportowców są właśnie alternatywą dla “normalnego” jedzenia. Czy jednak każdy będzie ich potrzebować? Kto rzeczywiście powinien po nie sięgnąć, a kto powinien raczej ich unikać?

Zobacz: Sarmy – WXN Labs

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na te dwa pytania. Każdy sam je musi sobie zadać i każdy sam musi sobie na nie odpowiedzieć. U jednego suplementacja będzie wskazana, a u innego stanie się czymś zbędnym, co wręcz zacznie mu szkodzić. W przypadku tak poważnych środków, które jednak bezpośrednio ingerują w cały organizm, na pewno nie należy kierować się modą, aktualnymi trendami czy tym, co koledzy mówią na siłowni. To, że każdy wokół przyjmuje kreatynę, nie znaczy wcale, że wszyscy muszą to robić. Jeżeli chęć zakupu suplementów dla sportowców pojawiła się wyłącznie z powodu odczuwalnej presji wywoływanej przez otoczenie bądź media, należy ją zwalczyć i nie kupować żadnych środków.

 

Suplementację należy ustalać na podstawie własnych obserwacji. A każdy sam tak naprawdę poczuje, kiedy takie suplementy dla sportowców zaczną mu być potrzebne. Wystarczy zacząć zwracać większą uwagę na reakcje swojego organizmu. Patrzeć na to, jak ciało zachowuje się po ciężkim treningu, w jakim czasie jest się w stanie zregenerować i czy zaczyna się nadbudowywać. Warto też oceniać swój poziom zmęczenia. Nie jest to normalne, jeżeli osoba aktywna już po trzydziestominutowym treningu na siłowni o średniej intensywności ma ochotę wrócić do domu i położyć się spać. To właśnie w tego rodzaju sytuacjach suplementy stają się naprawdę pomocne i wtedy warto po nie sięgnąć, oczywiście dobierając je do swoich potrzeb.