Wielu rodziców poszukuje prezentów i artykułów dla dzieci, które oprócz zapewniania rozrywki będą miały również wpływ na rozwój pociech. Takie elementy nazywa się zazwyczaj zabawkami edukacyjnymi. Jakie przedmioty zalicza się do tej grupy i które warto wybrać?

Wyzwania rozwojowe

Według naukowców, każdy człowiek od chwili narodzenia staje przed kolejnymi wyzwaniami na drodze rozwoju. W niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie, zadania te dotyczą opanowania określonych umiejętności na poszczególnych etapach. Zabawki edukacyjne dla dzieci, które zostaną odpowiednio dobrane, będą stymulowały rozwój w konkretnych dziedzinach. Przedmioty dopasowane do wieku pociechy, ułatwią jej opanowanie umiejętności związanych z danym momentem rozwoju, Istotne jest to, że zabawa takimi akcesoriami z pewnością sprawi dziecku wiele frajdy. Jakie zabawki warto wybierać?

Dobór odpowiednich gadżetów

Aby wspierające rozwój zabawki spełniały swoją rolę muszą być przede wszystkim dopasowane do możliwości dziecka. Warto wybierać przedmioty dedykowane maluchom w określonym wieku. Łatwe zadania mogą nie być interesujące, a zbyt trudne będą demotywowały pociechę. Proponując najmłodszym przedmioty do zabawy, warto obserwować ich reakcje. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Zadania, które niektórym dwulatkom mogą już wydawać się nudne, dla ich rówieśników wciąż będą wspaniałą rozrywką. Obserwując maluchy przy wspólnej zabawie uda się dopasować najlepsze dla nich przedmioty.

 

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Czym właściwie są zabawki z tej kategorii? Odnaleźć tu można bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę. Poszczególne produkty będą wpływały na rozwój odmiennych zdolności. Rodzice poszukujący takich elementów mogą natrafić na klocki, puzzle, układanki i gry edukacyjne. Znajdują się tutaj również odpowiednio dostosowane książeczki i przedmioty interaktywne. Edukacyjne zabawki dla starszych dzieci to między innymi zestawy umożliwiające wykonywanie eksperymentów i zdobywanie wiedzy w przyjemny sposób.

Poszukując odpowiednich zabawek dla swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jakie umiejętności nabywają maluchy w danym wieku. Wybierając akcesoria dla pociech, zaleca się przywiązać wagę do certyfikatów poświadczających bezpieczeństwo.