Instalację elektryczną w budynku mieszkalnym warto zaplanować już na wczesnym etapie budowy. Bardzo pomocny będzie gotowy projekt wykończenia wnętrz. Pomoże on uniknąć niepotrzebnych błędów, jak za duża ilość gniazdek lub gniazdka nie w tym miejscu, co trzeba. Dzięki takiemu projektowi można z niewielkim marginesem błędu zaplanować całą instalację elektryczną – ilość kontaktów, włączników, przełączników oraz ich położenie. Dzięki temu będzie można także oszacować ilość potrzebnych przewodów elektrycznych oraz cały materiał potrzebny do ich montażu, jak koryta kablowe, złączki, czy wszelkiego rodzaju uchwyty. Można także oszacować wielkość potrzebnej rozdzielnicy.

Sprawdź: Koryta kablowe – PTS Rabka

Warto rozważyć użycie wspomnianych wcześniej koryt na przewody elektryczne. Choć znajdują one swoje zastosowanie głównie w tworzeniu przemysłowych instalacji elektrycznych (w dużych zakładach wymagających dużej ilości przewodów), to mogą się one również sprawdzić w budynku mieszkalnym, szczególnie jeżeli mowa o budynku typu “smart dom”. Przy tego typu instalacjach wymagana jest duża liczba przewodów zarówno elektrycznych jak i światłowodowych. Użyte wówczas koryta kablowe znacznie ułatwią montaż przewodów. Ich zastosowanie usprawnia także przyszłe rozbudowywanie sieci przewodów, co jest bardzo praktyczne. Nawet jeśli nie mamy w planach tworzenia instalacji “smart”, ale planujemy budowę sporego budynku jednorodzinnego, z rozbudowaną instalacją wewnątrz, a także na ogrodzie (oświetlenie, domofony, bramy automatyczne), wówczas warto zastanowić się, czy koryta kablowe nie miałyby swojego uzasadnienia. Są one zazwyczaj wykonane z metalowej blachy perforowanej lub tworzywa sztucznego – potocznie nazywanego plastikiem.

 

Oczywiście zawsze warto zasięgnąć rady doświadczonego elektryka, który będzie taką instalację wykonywał. Można także posiłkować się porządnym researchem w internecie – nie brakuje tam zarówno artykułów, jaki filmów na tematy związane z zakładaniem instalacji elektrycznej. Tak czy inaczej, nie warto zostawiać tego tematu na ostatnią chwilę, warto wcześniej zebrać wystarczającą ilość informacji.