Influencer to osoba wpływowa, która działając w szeroko pojętych mediach społecznościowych czy innych kanałach dotarcia, mają możliwość wpływu nie tylko na codzienne wybory pojedynczych jednostek, ale nawet na zmianę ich światopoglądu. Miejscami, w których takie jednostki rozpoczynają swoją karierę i zaczynają działać na szeroką skalę są media społecznościowe czy różnego rodzaju platformy, dzięki którym influencerzy mogą komunikować siebie i swoje działania. Miejscem, w którym szczególnie da sie zauważyć influencerów, oraz osoby, które szybko pretendują do tego miana, jest zdecydowanie Instagram.

Chodź, pokażę Ci mój świat

Media społecznościowe sprawiają, że wiele osób wychodzi z własnej strefy komfortu i pokazuje wiele stron własnego życia. Oczywiście każdy kto publikuje treści pokazuje tylko małączęść tego, co robi i jak żyje, niemniej jednak często przez pokazywanie idealnego życia, wiele osób myśli, że tak wygląda ono naprawdę. Ważne jest jednak to, że tworzenie ładnych wizualnie treści, odpowiedni opis i umieszczenie hasztagów pod zdjęciem, kreuje w pewien sposób rzeczywistość. Obserwatorzy napędzają profilom popularność dzięki czemu, już przy stosunkowo małej grupie odbiorców, można zyskać kontrakty reklamowe czy otrzymywać różnego rodzaju produkty, w celu ich promocji. Fakt, że to co widzimy, obraz uchwycony aparatem przez Influencera wpływa na to co nam się podoba, bądź też nie. Pytania o produkty ze zdjęć generują zainteresowanie, a co za tym idzie, większą sprzedaż dla reklamodawców.

Zdecydowanie najwięcej influencerów, którzy mają duży wpływ na ludzi, rodzi się na Instagramie, niemniej jednak, również na YouTube rozwija się wiele kanałów i osób, które po czasie, wychodzą poza strefę Internetu i działają na szeroką skalę również w mediach komercyjnych. Głównym obszarem, który na tej platformie zrzesza użytkowników i generuje duże zainteresowanie to tematyka gamingowa czyli gry komputerowe oraz prezentacja technik i coraz to nowszych sprzętów i technologii.