Nie ulega wątpliwości, że najlepszym sposobem na pomnożenie majątku jest jego zainwestowanie. Niestety w aktualnych warunkach niepodejmowanie jakichkolwiek działań mających na celu pomnożyć oszczędności bezpośrednio przyczynia się do utraty ich wartości. Jest to spowodowane m.in.inflacją. Jednym z najciekawszych sposobów na zainwestowanie pieniędzy jest ich ulokowanie w nieruchomościach.

Inwestowanie w nieruchomości

Współcześnie istnieje co najmniej kilka sposobów na zainwestowanie w nieruchomości. To, w jaki sposób najlepiej wykorzystać środki finansowe w głównej mierze powinno być uzależnione od naszych możliwości. Z pewnością jednym z najpopularniejszych sposobów na zainwestowanie pieniędzy w nieruchomości jest kupno mieszkania na wynajem. Co warto wiedzieć na ten temat w nieruchomości?

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem

Z pewnością tego rodzaju inwestycje można określić jako rodzaj ponadprzeciętnie dochodowej lokaty bankowej. Ten rodzaj inwestycji może przynieść w skali roku zwrot, który jest nawet dwukrotnie wyższy, niż ten, który można uzyskać za pomocą lokaty w banku. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że w aktualnych warunkach wciąż mamy do czynienia ze stałym wzrostem wartości nieruchomości. W praktyce oznacza to, że oprócz pieniędzy otrzymanych w wyniku wynajmu mieszkania można liczyć na dodatkowe wzrost wartości samej nieruchomości. Aktualnie wzrost ten to około 6% rocznie. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że wzrost wartości nieruchomości w dużej mierze uzależniony jest od jej lokalizacji. Na najwyższe wzrosty wartości liczyć można w głównych miastach w Polsce.

Wady i zalety

Nie ulega wątpliwości, że inwestycje w nieruchomości, które zostaną przeznaczone na najem długoterminowy, posiada zarówno wady, jak i zalety. Z całą pewnością najważniejszą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest zapewnienie sobie stałych przychodów. Oczywiście sama wysokość przychodu w głównej mierze będzie uzależniona od standardu mieszkania, wielkości oraz lokalizacji. Równocześnie należy mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie idealne. Należy pamiętać, że o nieruchomość należy dbać. W praktyce oznacza to, że to inwestor będzie odpowiedzialny za remontowanie mieszkania oraz utrzymywanie odpowiedniego dla niego standardu. Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na doglądanie mieszkania lepiej postawić na inne rozwiązanie. Osoby, które nie chcą poświęcać swojego czasu na naprawę różnego rodzaju usterek, czy też na ściąganie czynszu zweryfikowanie najemców powinny zastanowić się m.in. nad house flippingiem, czyli nad remontowaniem mieszkań i sprzedawaniem ich z zyskiem.

Inwestycje w nieruchomości – Social.Estate