Problemem dla każdego początkującego gitarzysty jest poprawne nastrojenie instrumentu. Na początku bardzo ciężko będzie każdemu nastroić gitarę lecz są na to sposoby.

Dostępne w każdych sklepach muzycznych są stroiki gitarowe. Możemy je również z łatwością zamówić przez Internet. Stroik taki zazwyczaj przeznaczony jest do gitary klasycznej, akustycznej, elektrycznej oraz basowej. Stroić gitarę należy praktycznie przed każdym użyciem instrumentu. Poprzez to muzyka wykonywana przez nas będzie miała wspaniałą jakość.

Ponadto podczas gry będziemy mieli stale do czynienia z odpowiednimi dźwiękami i po dłuższym czasie ćwiczeń już sami będziemy w stanie rozpoznać prawidłowy dźwięk odpowiedniej struny. W dodatku stroiki takie posiadają możliwość zmiany częstotliwości, a dzięki temu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie podwyższyć lub obniżyć strój gitary. Prawidłowa częstotliwość w której powinniśmy stroić naszą gitarę to 440 Hz.

Bardzo ważną zasadą, która trzeba spełnić przed nastrojeniem instrumentu jest uzyskanie temperatury otoczenia w jakim będziemy grać. Pod wpływem temperatury struny zwiększają swoją długość lub kurczą się.

Poza stroikami elektrycznymi są również dostępne stroiki komputerowe. Bez problemu taki program ściągniemy z Internetu, a do strojenia będzie potrzebny mikrofon podłączony do komputera.

Dodatkowo bardzo popularnymi stają się aplikacje na telefony komórkowe, którymi też z łatwością jesteśmy w stanie nastroić gitarę.