Chyba każdy człowiek na świecie regularnie spożywa albo kawę, albo herbatę. Są to dwa zdecydowanie najpopularniejsze napoje, które jednak znacząco się od siebie różnią. Mimo iż zawierają podobny związek odpowiadający za efekt pobudzenia, to jednak smakują zupełnie inaczej, dlatego stają się źródłem częstych porównań. A który z tych napojów wypada lepiej pod względem właściwości zdrowotnych? Czy warto regularnie pić kawę, czy może jednak powinna ją zastąpić herbata?

 

Spory na ten temat trwają od lat, ale jedno jest w nich pewne – oba napoje odznaczają się częściowo korzystnymi właściwościami. Jeżeli tylko pije się je w odpowiednich (i umiarkowanych) ilościach, będą wywierać pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie, a nawet i wygląd. Główną dobrą właściwością kawy jest jej zdolność do zapobiegania rozwojowi różnych chorób. Wielokrotnie już udowadniano, że osoby, które codziennie wypijają przynajmniej dwie filiżanki czarnego naparu, w późniejszym wieku rzadziej chorują na demencję, cukrzycę czy nowotwory. Kofeina zawarta w kawie działa też jak najlepszy pobudzacz. W ciągu kilku minut potrafi naładować człowieka energią, podnosząc ciśnienie krwi i przyspieszając akcję serca. Jak się jednak okazuje, pod względem zdrowotnych właściwości herbata może dorównywać kawie. Mało kto wie o tym, że zawarta w niej teina jest tak naprawdę kofeiną – tyle że inaczej się ją nazywa. A to z kolei oznacza, iż herbaciany napar będzie mieć dokładnie takie samo działanie jak kawa. Różnica polega na tym, że teiny w herbacie jest mniej niż kofeiny w kawie. Aby więc zapewnić sobie wszystkie te korzyści, trzeba spożyć znacznie więcej kubków czy filiżanek herbaty.

 

Nie można jednak wyznaczyć jednego zwycięscy w tym sporze. Oba napoje tak naprawdę wywierają pozytywny wpływ na ludzki organizm, dlatego oba warto pić i robić to regularnie. Warto też stosować je zamiennie. O ile kawa raczej nie sprawdzi się w godzinach wieczornych, tak lekką herbatkę spokojnie można wypić nawet tuż przed snem. Te dwa napoje cudownie się uzupełniają. Żaden nie jest ani gorszy, ani lepszy.