Zamieszkiwanie dużych miast często wiąże się z podjęciem decyzji o wynajmie czy zakupie mieszkania. Często po przeanalizowaniu kosztów wynajmu oraz comiesięcznych opłat za użytkowanie mediów, zakup mieszkania wydaje się być zdecydowanie bardziej atrakcyjną opcją. Ponadto, wybór mieszkania w niedalekiej lokalizacji od centrum, z dobrym dojazdem zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską sprawia, że mamy większe możliwości jeżeli chodzi o atrakcyjne miejsce zatrudnienia, czy bogate życie towarzyskie. Czy warto zdecydować się na zakup własnego mieszkania?

Zalety

Niezaprzeczalną zaletą posiadania własnego mieszkania jest fakt, że jest to inwestycja na całe życie. Oczywiście bardzo często decydując się na to rozwiązanie, osoba je podejmująca jest związana kredytem na wiele lat, jednakże po spłaceniu zadłużenia posiada coś, co ma ogromną wartość rynkową, którą można w przyszłości spieniężyć, bądź przekazać swoim dzieciom w spadku. W przypadku wynajmowania mieszkania, często kwota wynajmu przewyższa miesięczną kwotę raty kredytu i mediów, przez co lepszym rozwiązaniem jest ratalne spłacanie własnej własności, niż opłacanie mieszkania, które faktycznie nie jest nasze. Jak zostało wspomniane, również lokalizacja mieszkania ma znaczenie. Zakup mieszkania w dużym mieście, w dogodnej lokalizacji sprawia, że można być blisko wydarzeń kulturalnych i aktywnie w nich uczestniczyć. Jest to również duże ułatwienie w przypadku dojazdu do pracy.

Wady

Mieszkanie w bloku dla wielu osób może nie być odpowiednim rozwiązaniem. Dlaczego? Osoby wychowujące się w domach prywatnych, często po latach spędzonych w studenckich mieszkaniach, po cichu marzą o własnym domu z ogrodem. Dom to świetna inwestycja, wiąże się jednak z wieloma trudnościami i niedogodnościami. Peryferyjna lokalizacja może być dla wielu osób odstręczająca, niemniej jednak, może sprawiać wiele radości. W kontekście posiadania domu, zdecydowanym minusem mieszkania może być brak ogrodu oraz stosunkowo niewielki metraż. Ponadto, dom daje dużą autonomię w działaniu, natomiast w przypadku mieszkania, często wiele kwestii, musi zostać podjętych za porozumieniem z sąsiadami czy zarządcą budynku, na przykład jeżeli chodzi o montaż klimatyzacji czy zabudowę balkonu.