Kursy video zawierają materiały, które z założenia mają zapoznać laika z podstawowymi pojęciami SEO, zasadami działania wyszukiwarek czy z przeprowadzeniem analizy ruchu na stronie. Jest to – być może pomocne – ale tylko nieliczne osoby będą w stanie przebrnąć przez gąszcz niezrozumiałych informacji, których, o ile nie zostaną wyjaśnione, nie uda się rozgryźć.

Samodzielne pozycjonowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ zbyt długo trzeba by oczekiwać na efekty i tracić bardzo dużo czasu na zapoznawanie się z arkanami tej trudnej i skomplikowanej sztuki. Kursy są obrazowe, wiele rzeczy podają dokładnie, jednak nie są w stanie ani przybliżyć wszystkich niuansów, ani tym bardziej doprowadzić do tego, że laik samodzielnie zajmie się pozycjonowaniem swojej strony.

Udzielając odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, warto podkreślić, że dla laika będzie to bardzo trudne. Pozycjonowanie to skomplikowany proces wymagający szerokiej wiedzy i umiejętności, których kurs SEO nie może tak do końca zapewnić. Owszem, można zapoznać się z podstawami pozycjonowania, jednak wdrażanie ich oraz wykorzystywanie odpowiednich narzędzi wymaga specjalistycznych informacji. Świetnym rozwiązaniem na naukę będą również konsultacje SEO, na których porozmawiamy bezpośrednio ze specjalistą.

Z samodzielnym pozycjonowaniem wiąże się jeszcze jeden aspekt. Żmudna, mrówcza praca, wykonywana etapami wymaga ogromnej cierpliwości i determinacji, a jej efekty być może nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Można podjąć próbę nauczenia się SEO za pomocą kursu, jednak na pewnym etapie na pewno będzie potrzebne wsparcie profesjonalisty.