W życiu dziecka bardzo wiele się dzieje już od pierwszych dni. Każdego dnia uczą się nowych rzeczy, rozumieją i potrafią coraz więcej. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę i zabawę, a te pierwsze miesiące są niezwykle ważne. Trzeba mieć na uwadze, że wtedy nasze pociechy bardzo potrzebują wsparcia w rozwoju.

 

Bliskość i ciekawość – dzieci od 0 do 6 miesięcy

 

W pierwszych trzech miesiącach życia dzieci potrzebują przede wszystkim bezpieczeństwa i bliskości swoich rodziców. Nie należy jednak zapominać, że percepcja wzrokowa i słuchowa, rozwija się nadzwyczaj szybko. Tak jak zaskakująco szybko pojawia się pierwszy uśmiech.

Między czwartym a szóstym miesiącem zdolności motoryczne są tak rozwinięte, że pojawia się zaciekawienie pierwszymi zabawkami. Najbliższe otoczenie staje się bardzo ciekawe i zaczyna być odkrywane wszystkimi zmysłami.

Pierwsze zabawki edukacyjne dla dzieci to grzechotki i zabawki z materiału. Wykonane z różnych materiałów to świetne pomysły na prezenty dla małych ludzi. Różne elementy i struktury materiału sprawiają, że takie zabawki mogą być bardzo atrakcyjne.

Odkrywanie świata – dzieci od 7 do 12 miesięcy

 

Począwszy od siódmego miesiąca, rozwój języka robi ogromne postępy. Wtedy szczególnie ważne jest łączenie różnych bodźców sensorycznych. Nawet po kilku tygodniach maluchy pamiętają zabawki i już mają te ulubione, na które żywo reagują.  W związku z tym, różne zabawki dźwiękowe mogą stać się teraz ulubionymi. Oprócz tego, że dzwonią, piszczą, szczekają, to w dodatku można je łatwo chwytać rączkami.

 

Krok po kroku od pierwszych urodzin

 

Po skończeniu roku, niemowlęta stają się małymi dziećmi i odczuwają silną potrzebę ruchu. Dzieci w wieku od 19 do 24 miesięcy biegają, skaczą i tańczą. Tak głównie wygląda ich codzienne życie. Coraz lepiej się porozumiewają, zaczynają budować proste zdania. Jest tyle bodźców z zewnątrz, że można się zagubić tym kolorowym i głośnym świecie. Dzięki klockom, układankom, puzzlom i innym zabawkom edukacyjnym przyjaznym dzieciom, kreatywni odkrywcy świata mają nieskończone możliwości rozwoju, porządkowania i rozumienia świata. Na przykład układanie wież z klocków ułatwia zrozumienie złożoności budynków. Dzieci ćwiczą zdolności motoryczne i koordynację wzrokowo-ruchową, a także wytrzymałość i cierpliwość podczas układania, sortowania, dopasowywania i przypinania elementów drewnianych.