Nogi do stołów to bardzo szeroki temat. Przede wszystkim wykonuje się je z bardzo zróżnicowanych materiałów – od drewna, przez tworzywa syntetyczne, po metal. Oprócz tego mogą mieć różne konstrukcje. Jednak bardzo korzystne okazują się nogi z regulacją. Regulacja taka może działać na kilka różnych sposobów.

Typy regulacji wysokości nóg od stołu

Najogólniej można powiedzieć, że nogi z regulacją dzielą się na takie, które posiadają regulację płynną i modele z regulacją skokową. Każda z tych opcji może mieć dodatkowo zróżnicowaną konstrukcję. W stołach, które charakteryzują się nieco bardziej reprezentacyjnym wyglądem, a więc na przykład stołach do jadalni, w których nogi również pełnią funkcję dekoracyjną, stosuje się najczęściej regulację za pomocą śruby wewnątrz nogi. Przekręcając całą nogę można regulować jej wymiary. Śruba taka może być umieszczona w górnej, lub dolnej części nogi i sama czasem może mieć charakter ozdobny. W stołach o charakterze bardziej użytkowym, jak na przykład stoły kuchenne, najczęściej stosuje się regulację teleskopową, w której element ruchomy blokowany jest dzięki zastosowaniu śruby zewnętrznej. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne. Stosuje się je zwykle w nogach metalowych. Regulacja krokowa z kolei pozwala na wydłużanie i skracanie nóg o pewną, określoną długość i pełni nieco inne funkcje.

Białe nóżki i nogi meblowe – Furnica

Dlaczego warto postawić na nogi do stołów z regulacją?

Dzięki regulacji płynnej długości nóg stołu można bardzo dobrze wypoziomować mebel, nawet na bardzo nierównej powierzchni. Dzięki temu stół będzie zawsze stał idealnie prosto, co szczególnie ważne zwłaszcza w starych mieszkaniach, gdzie podłogi mogą nie być idealne. Z kolei regulacja krokowa pozwala na zmniejszenie wysokości całego mebla, dzięki czemu może być on łatwo dostosowany do bieżących potrzeb. Tak regulowany stół może stać się szybko meblem nieco niższym, dzięki czemu może być lepiej dopasowany do potrzeb dzieci, albo pełnić funkcje niższego stolika, wygodnego w czasie spotkań towarzyskich.