Noże bushcraftowe to absolutna podstawa dla wszystkich tych, którzy bushcraftem, czy szerzej pojętym survivalem zajmują się na co dzień. Tego rodzaju noże pozwalają na wykonywanie ogromnej ilości niezbędnych rzeczy, a czasami są tu jedynym naprawdę niezbędnym narzędziem. Na rynku dostępne są ręcznie robione, customowe noże bushcraftowe jakości, która zadowolą najbardziej wymagających survivalowców.

Dobre noże bushcraftowe – czym się powinny charakteryzować?

Dobry nóż bushcraftowy to uniwersalne narzędzie. Nóż powinien być skonstruowany w taki sposób, by umożliwić zrobienie wszystkiego, co potrzebne jest w trakcie wyprawy. Tego rodzaju nóż powinien więc być na tyle wytrzymały by ciąć różnego rodzaju materiały. Nie tylko drewno, ale i róg, skórę, czy cokolwiek, co może być wykorzystane. Ważna jest więc wytrzymałość głowni. Jak już wspomniano, na rynku są dostępne noże różnego rodzaju. Jeśli szukasz wysokiej jakości ręcznie robionych noży to zapraszamy do zapoznania się z ofertą od Forest Knives na noże bushcraftowe. Fabrycznie, masowo wykonywane noże nie zawsze są tutaj odpowiednio mocne. Co innego noże customowe. Zręczny rzemieślnik potrafi z kawałka wysokiej jakości stali wykonać prawdziwe cudo, które w rękach doświadczonego survivalowca będzie w stanie posłużyć za narzędzie do niemal wszystkiego. Warto tu pamiętać również o tym, by również rękojeść noża wykonana była w sposób satysfakcjonujący dla użytkowników. Warto o tym pamiętać wykonując nóż bushcraftowy – jeden słaby punkt może czasami zaważyć na użyteczności noża.

Własnoręcznie robione noże – od czego zacząć?

Przede wszystkim istotny jest rodzaj stali, z jakiego wytwarzany jest nóż. W praktyce najlepiej sprawdza się wysokiej jakości stal nierdzewna. Powinna być ona dobrana w taki sposób, by głownia noża była zarówno wystarczająco sprężysta, jak i wytrzymała. Nóż powinien z jednej strony ostrzyć się łatwo, a z drugiej zachowywać ostrość na możliwie jak najdłużej. Na okładzinę klasycznych noży bushcraftowych nadają się twarde gatunki drewna, oraz róg, aczkolwiek w praktyce wykorzystuje się tu najróżniejsze materiały.

Do czego służą noże bushcraftowe?

Noże tego rodzaju służą najczęściej jako narzędzie, do wykonywania innych przedmiotów. Głownia takiego noża jest zatem stosunkowo nieduża, ale nóż powinien być ostry i wytrzymały. Jak każdy inny element wyposażenia survivalowego nóż taki musi być możliwie najbardziej uniwersalnym narzędziem. Powinien być więc skonstruowany tak, by w razie potrzeby móc posłużyć do wszystkiego – od rąbania drewna, do przyrządzania posiłku.