Obróbka metali kojarzona jest obecnie z zaawansowanymi technologiami, które umożliwiają produkcję nowoczesnych urządzeń i sprzętu wykorzystywanego w laboratoriach naukowych, ale także przez zwykłych ludzi w ich codziennym życiu. Właśnie dlatego, że metale towarzyszą nam na co dzień, warto wiedzieć nieco więcej o nich, a także o właściwościach poszczególnych rodzajów metali i jakie wyniki uzyskuje się dodając poszczególne wlewki do stopów metali.

Kiedy człowiek zaczął przetwarzać metale?

Ludzie zaczęli używać metali na długo przed 21 wiekiem. Archeolodzy często znajdują ślady , że człowiek stworzył najprostsze obiekty z metalu kilka tysięcy lat temu. Najstarsze dowody na to, że człowiek potrafił tworzyć proste narzędzia z metalu pochodzą sprzed 10 000 lat – z okresu neolitu. Jednak narzędzia te zostały wykonane z jednorodnego metalu. Kolejne kroki w obróbce metalu zostały podjęte około 5000 r. p.n.e. Co ciekawe, dowody rozwoju obróbki metalu można znaleźć w różnych częściach Europy i Anatolii, co wskazuje, że rewolucja ta miała miejsce niezależnie w miejscach często oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Z czasem metale były wykorzystywane nie tylko do produkcji narzędzi, ale także ozdób (takich jak brązowa biżuteria Celtów). Kolejne stulecia przyniosły odkrycia nowych stopów, które dzięki różnym właściwościom mogły być wykorzystywane do tworzenia zupełnie nowych obiektów.

Wlewki metali – jak zmieniają właściwości stopów

Połączenie brązu i stali jest jednym z najstarszych stopów metali znanych człowiekowi. Obecnie istnieje wiele więcej takich kombinacji, a właściwości stopów różnią się w zależności od proporcji metali. Istnieją niezwykle odporne na obciążenia stopy, które są stosowane w przemyśle ciężkim, jak również do produkcji części lotniczych, np. wlewek Babbit, które można znaleźć w łożyskach ślizgowych silników lotniczych.

Wlewek czystej cyny może być stosowany jako składnik brązu. Dodatkowo, ze względu na swoją plastyczność, jest on stosowany jako element lutowniczy oraz w produkcji rur organowych. Jest on również często wykorzystywany do tworzenia zastawy stołowej.

Inną powszechnie stosowaną wlewką jest wlewka ołowiana, która znana jest z wysokiej gęstości. Stosowana jest w przemyśle jako składnik spoin, jak również do produkcji blachy dachowej i fartuchów chroniących przed promieniowaniem rentgenowskim.