W dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe dzięki innowacyjnym technologiom opracowanym w specjalistycznych laboratoriach i przez firmy produkcyjne. Zanim jednak dana technologia zostanie wprowadzona w życie, musi zostać przetestowana. Tworzenie prototypów jest bardzo ważną częścią całego procesu wdrażania technologii lub nowego produktu, dlatego ważne jest, aby komponenty były perfekcyjnie wykonane. Tu właśnie przydaje się produkcja małoseryjna.

Przede wszystkim poprawia to opłacalność produkcji. W procesie produkcyjnym tworzonych jest kilka prototypów na potrzeby fazy testowej. Stworzenie kilku modeli pozwala na szybkie testowanie i wprowadzanie zmian.

Co jeszcze warto wiedzieć o produkcji małoseryjnej?

Jak wspomniano wcześniej, taka produkcja może przynieść znaczne oszczędności. W ostatnich latach przemysł ten również się zmienił. Wcześniej produkcja małoseryjna polegała na wykorzystaniu form, które były produkowane z tego samego materiału co produkt końcowy. Jednak takie rozwiązanie wiązało się z ryzykiem, że niektóre komponenty mogą się różnić od pozostałych, a to z kolei może mieć wpływ na produkt końcowy i jego funkcjonowanie. Stosowanie form wiązało się również z ryzykiem utraty cennych materiałów.

Obecnie coraz więcej firm produkujących komponenty do prototypowania stosuje druk 3D. Jest to w pełni skomputeryzowane rozwiązanie, które pozwala na tworzenie identycznych, doskonale wykończonych elementów. Druk 3D wykorzystuje tworzywa sztuczne, które często są znacznie tańsze niż materiały użyte w końcowym procesie produkcyjnym. Technologia ta umożliwia uzyskanie niemal dowolnego kształtu, co oznacza, że może być stosowana praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, w tym w medycynie.

Sprawdź także: taśma ostrzegawcza z wkładką metalową cena – PTS Rabka