Trzaskające szuflady to zmora wielu mieszkańców bloków (zresztą nie tylko one), ale również ludzi z małymi dziećmi, czy osób, które z różnych powodów źle czują się w hałasie. Można oczywiście nauczyć się domykać szuflady cicho, aczkolwiek ciężko jest zawsze o tym pamiętać, a na sąsiadów zza ściany nie mamy żadnego wpływu. Na szczęście dzięki specjalnym prowadnicom istnieją szuflady z cichym domykiem.

 

Prowadnice do szuflad z cichym domykiem – jak działają?

 

Prowadnice z cichym domykiem działają dokładnie tak samo, jak inne prowadnice, z drobną jednak różnicą. Część prowadnicy jest w charakterystyczny sposób wygięta, dzięki czemu w czasie zamykania szuflada nie trzaska. Prowadnice mogą być montowane w każdym rodzaju mebli, aczkolwiek najbardziej poleca się ich użycie wszędzie tam, gdzie szuflady używane są bardzo intensywnie, jak na przykład w szafkach kuchennych.  Dzięki nim możliwe jest znaczne ograniczenie hałasów w domu.

 

O czym pamiętać, montując szuflady?

 

Montując wszystkie rodzaje prowadnic – niezależnie od ich konstrukcji – należy pamiętać, że aby działały prawidłowo konieczny jest ich prawidłowy montaż. Prowadnice powinny być więc zamontowane z zachowaniem precyzji. Po obu stronach szuflady muszą być zainstalowane w talki sam sposób, dzięki czemu będą pracowały równomiernie. Pozwoli to uniknąć zacinania się szuflady w momencie, kiedy prowadnice po obu stronach znajdują się w odrobinę innych pozycjach.

Zobacz również: Prowadnice do szuflad z cichym domykiem – Furnica

Warto również pamiętać, że prowadnice tego typu mogą również różnić się znacznie pomiędzy sobą zarówno pod względem konstrukcji, jak i w kwestii materiałów, które zostały użyte do ich produkcji. W użyciu są dziś prowadnice stalowe i aluminiowe, a także kulkowe i zaopatrzone w plastikowe rolki. Zasadniczo prowadnice stalowe uważa się za bardziej wytrzymałe i poleca ich montaż w szufladach podlegających większym obciążeniom. Z kolej prowadnice wyposażone w plastikowe rolki są bardziej podatne na zużycie, a więc w celu zapewnienia meblom jak najwyższej trwałości, poleca się stosowanie modeli zaopatrzonych w kulki łożyskowe.