W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez social mediów. Portale społecznościowe, takie jak Facebook, przeżywają okres największego rozkwitu, właśnie dzięki użytkownikom, którzy zaglądają na nie co kilka chwil. Dostęp do nich jest możliwy przez wszelkiego rodzaju komputery i urządzenia mobilne, co znacznie ułatwia korzystanie w nich w każdej wolnej chwili. I chociaż lekarze ostrzegają, że uwielbienie ludzi dla Facebooka przybiera powoli formę uzależnienia, to nie ma co ukrywać – grono użytkowników portalu stale się powiększa.

Potencjał reklamowy

Nic więc dziwnego, że firmy zaczynają dostrzegać potencjał reklamowy takich portali. Umieszczenie płatnej reklamy na Facebooku sprawia, że w krótkim czasie dociera ona do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Najbardziej aktywnymi użytkownikami portali społecznościowych są ludzie młodzi, nic więc dziwnego, że to oni są głównym targetem facebookowych reklamodawców.

Jak reklamować się na Facebooku?

Facebook oferuje aplikację Adverts Manager, która nawet początkującym a tym temacie przedsiębiorcom umożliwia zamieszczenie w serwisie swojej reklamy. Pierwszym krokiem, którego nie da się pominąć, jest określenie metody płatności, za pomocą której uiszcza się wymaganą za ogłoszenie kwotę. Można to zrobić za pomocą PayPal, karty kredytowej bądź kuponów promocyjnych Facebooka.

Do wyboru jest naprawdę wiele form reklamy na portalu: promowanie postów, promowanie strony, skierowanie klientów na stronę www, promowanie filmu, aplikacji czy wydarzenia.

Podstawową udanej i efektownej reklamy jest określenie jej grupy docelowej. Można ją dość dokładnie i szczegółowo określić, w zależności od miejsca zamieszkania, wieku czy zainteresowań. Nanotargeting jest kluczem do sukcesu i nie pozwala, by reklama wyświetlała się w komputerach przypadkowych ludzi, których nie ma szansy zainteresować. Warto wspomnieć, że reklama na Facebooku często jest jedyną szansą na poprawienie założonych zasięgów na portalu. W czasie budowania społeczności jest to bardzo ważne i potrzebne.

Zalety dobrej reklamy

Reklama, aby była skuteczna, musi zostać zapamiętana i powinna zwracać na siebie uwagę.  Jednym ze sposobów stworzenia udanej reklamy jest podparcie się statystyką. Z badań wynika, że ludzie uwielbiają liczby i znacznie chętniej w nie wierzą, nawet jeśli nie są do końca podparte rzetelnymi badaniami. Podobnie działa ukazana w reklamie ludzka twarz – przyciąga uwagę odbiorców i wzbudza ich zainteresowanie. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku firm świadczących usługi oparte o relacje interpersonalne.

Reklama powinna też wzbudzać w odbiorcy emocje. Wzruszenie, śmiech czy lekki szok to najlepsza droga do tego, by zapaść w jego pamięć na dłużej. Istnieją określone słowa kluczowe, za pomocą których można wskazać odbiorcy reklamy potencjalne korzyści, jakie może odnieść, sposób, w jaki może poprawić się jego życie oraz co firma ma mu do zaoferowania.

Podsumowując, kampania reklamowa na Facebooku może okazać się bardzo skuteczna, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona w odpowiedni i zrównoważony sposób.