Do podłączania urządzeń do switcha używamy najczęściej przewodów miedzianych tzw. skrętki, lecz coraz częściej spotykamy moduły światłowodowe SFP oraz rzadziej SFP+. Nazwa tych urządzeń to skrót od angielskiego „small form-factor pluggable”. Moduł jest to odbiornik i nadajnik sygnału emitowanego przez urządzenia optyczne.

 

Moduły SFP stosowane w switchach charakteryzują się tym, że posiadają wbudowaną pamięć, którą można programować oraz wspiera funkcję DDM (ang. Digital Diagnostics Monitoring). Pozwala to użytkownikowi na bieżąco śledzić parametry urządzenia takie jak moc optyczna na wejściu i wejściu oraz bardzo ważny parametr, jakim jest temperatura. Wszyscy wiedzą, że temperatura pracy urządzeń sieciowych jest kluczowa przy dużych instalacjach, a te moduły monitorują ten parametr każdy z osobna.

 

Nie można pominąć tutaj faktu, że instalacja takiego modułu jest niezmiernie prosta, bo wystarczy po prostu umieścić go w odpowiednim porcie i już działa niepotrzebny jest nawet śrubokręt. Moduły SFP stosowane są w sieciach do prędkości 1GB/s, a jeżeli jest to za mało to w nowszych środowiskach sieciowych stosuje się wkładki SFP+.

 

Wkładki SFP+ są stosowane w switchach standardu 10GE (standard pozwalający na transmisję o prędkości 10GB/s), chociaż same moduły osiągają prędkość przesyłu do 16GB/s.

Co wybrać dla siebie? Oczywiście wszystko zależy, z jaką siecią mamy do czynienia. Jeżeli jest to prosta sieć domowa to nie ma co szaleć i standard 1GB/s jest wystarczający, ale jeżeli mamy do czynienia z siecią firmową to tu sprawa ma się inaczej. Należy przede wszystkim przeanalizować jaką ilość użytkowników będziemy obsługiwać i zastanowić się, czy nie byłoby warto zainwestować w standard 10GE co pozwoli na płynną pracę całej sieci.

Czego byś nie wybrał to najważniejsze jest to, że standardy SFP są rozpowszechnione i bardzo skuteczne. Brak jest obecnie innych równie rozpowszechnionych urządzeń, które gwarantowałyby podobną przepustowość, a do tego możliwość monitorowania parametrów każdego modułu sprawia, że jest to produkt niezbędny w każdej sieci komputerowej.