Postawienie właściwej diagnozy ma kluczowe znaczenie dla ustalenia dobrego planu leczenia. W dzisiejszych czasach diagnozowanie wydaje się o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Kiedyś nie było do dyspozycji na przykład takiego badania jak tomografia komputerowa. Dzisiaj jest to niemalże podstawowe badanie diagnostyczne przy poważniejszych dolegliwościach wymagających dogłębnej analizy.

Promienie rentgenowskie

Tomografia wykorzystuje promienie rentgenowskie dokładnie takie same jak podczas wykonywania klasycznego zdjęcia RTG. Chyba każdy człowiek przynajmniej raz w życiu miał wykonane zdjęcie RTG. Mogło być to zdjęcie na przykład kręgosłupa czy zęba. Z dobrodziejstwa tomografii komputerowej korzystają lekarze niemalże wszystkich specjalizacji. Bardzo często na tomografię kieruje neurolog albo ortopeda. Tomografia może także wiele pomóc jeśli chodzi o diagnozę w schorzeniach laryngologicznych, a także jeśli chodzi o choroby wewnętrzne, wykonuje się tutaj tomografię jamy brzusznej.

Z kontrastem?

Zazwyczaj lekarz kieruje pacjenta na tomografię z kontrastem. Kontrast może powodować działania niepożądane jednak nie jest to reguła. Dlatego trzeba wcześniej podać lekarzowi na co pacjent jest uczulony, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Każdy pacjent powinien przed badaniem wypełnić szczegółową ankietę o swoich schorzeniach i uczuleniach. Tomografia nie jest badaniem bolesnym i nie powoduje żadnego dyskomfortu – warto o tym pamiętać i nie stresować się niepotrzebnie przed badaniem. Zawroty głowy oraz dziwny posmak metaliczny w ustach mogą nastąpić na skutek podania kontrastu.

Świadoma zgoda na badania

Leczenie pacjenta zawsze polega na współpracy pacjenta i lekarza. Pełnoletni pacjent musi zgodzić się na proponowane badania i leczenie. Oczywiście pacjent powinien ufać swojego lekarzowi, jednak pacjent ma prawo do uzyskania odpowiedzi na wszelkie wątpliwości i pytania. Także w odniesieniu do badania tomografem komputerowym. Pacjent musi widzieć sens i cel tego badania, aby wyrazić świadomą zgodę.