Rynek nieruchomości rozwija się w zawrotnym tempie i to nie tylko ta jego część, która jest poświęcona mieszkaniom czy domom, ale przede wszystkim są to nieruchomości pod wynajem przestrzeni biurowych dla firm i korporacji. Nieruchomości to w zasadzie każda własność dotycząca zarówno budynków jak i gruntów czy pojedynczych mieszkań. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania. Jest to bardzo droga inwestycja ale nie tylko pozwala na uniezależnienie się od potencjalnego podjemcy, ale również umożliwia wolność aranżacji i potencjalne źródło zarobku w przyszłości. Czy wato inwestować w swój lokal, czy lepiej je wynajmować?

Zakup mieszkania

Im większe miasto wybraliśmy na miejsce do życia, tym koszt mieszkań jest wyższy. W mniejszych miastach koszt mieszkania to często równowartość 1/3 lub nawet 1/4 niewielkiej przestrzeni w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie. Podejmując decyzję o mieszkaniu istotne są kwestie kredytu, ponieważ nieczęsto zdarza się tak, że można pozwolić sobie na zakup i aranżację wnętrz z własnych ceny inwestycji. Obecnie wkład własny to 20% kosztu zakupu mieszkania, co często jest zbyt wysoką kwotą i niewiele osób może sobie na nią pozwolić. Oprócz inwestycji w nieruchomość konieczna jest też aranżacja wnętrz i ich wyposażenie, niezbędna armatura łazienkowa czy sprzęty kuchenne co przekłada się na dziesiątki tysięcy złotych. Oczywiście płacenie raty kredytu jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż płacenie za wynajem, ponieważ w przyszłości nieruchomość będzie całkowicie nasza. Jednakże mimo szczerych chęci wiele osób nie może sobie na to pozwolić.

Wynajem mieszkania

Inną opcją jest wynajem mieszkania. W dużych miastach to często koszt około 2 tysięcy złotych z opłatami za 40-50 metrowe mieszkanie. Szczególnie dla osób, które niedawno ukończyły studia bądź dopiero rozpoczynają dorosłe życie, wiąże się to niekiedy z współdzieleniem mieszkania, często z obcymi ludźmi. W przypadku jednak, kiedy nie jesteśmy w związku czy nie planujemy w najbliższym czasie zakładania rodziny tymczasowe mieszkanie współdzielone z rówieśnikami może być nie tylko tanim rozwiązaniem, ale również sprawi, że obowiązki będą dzielone na wszystkich mieszkańców.