Schody to element aranżacji wnętrz, którego podstawową funkcją jest możliwość przemieszczania się między poziomami w budynku. Olbrzymie możliwości technologiczne i wizualne sprawiają, że podczas budowy, można zastosować wiele ich odmian, które w różny sposób wpisują się w style w aranżacji wnętrz.  Klasyczne schody wykonane z betonu, obłożone płytkami czy ciepłym drewnem to podstawowe ich odmiany, warto jednak sięgać po niecodzienne rozwiązania, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również będą ciekawie wyglądać.

Schody szkieletowe i półkowe

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są schody szkieletowe. Jak wyglądają? Jak sama nazwa wskazuje, wykonane są w formie szkieletu, czyli stopni wmontowanych w ścianę bądź stopni umieszczonych na lub w specjalnej ramie, metalowej lub drewnianej, z balustradami lub bez. Schody szkieletowe w zależności od surowca, z którego są wykonane czy modelu, wyglądają bardzo atrakcyjnie, natomiast przestrzeń znajdującą się pod nimi można w efektywny sposób wykorzystać, na przykład umieścić tam komodę czy inny, użyteczny mebel. Interesującym modelem są schody półkowe, wykonane ze szkła lub z drewna. Stopnie schodów sprawiają wrażenie wiszących w powietrzu, są użyteczne, łatwe w utrzymaniu czystości oraz wyglądają lekko i nie przytłaczają pomieszczenia.

Ciekawe rozwiązania

Schody bardzo często biegną wzdłuż ścinany natomiast w nowoczesnych aranżacjach przybierają formę wolnostojącą. W takim przypadku atrakcyjną możliwością mogą okazać się schody kręte lub wachlarzowe. W przypadku schodów zastosowanych wzdłuż ściany warto zabudować całą przestrzeń pod schodami na przykład regałem na książki czy półkami na wina. Warto tę nieforemną przestrzeń zagospodarować w sposób przemyślany i użyteczny. Wiele osób podczas budowy domu i planowania przestrzeni na schody decyduje się na klatkę schodową, niemniej jednak może to być rozwiązanie niepraktyczne i zmniejszające obszar powierzchni użytkowej.