Dziecko jest ciągle w ruchu – poznaje, dotyka, smakuje. Cały czas uczy się nowych umiejętności poznając swoje zmieniające się środowisko coraz lepiej. Jest to proces długotrwały i wymaga wysokiej cierpliwości. Jednak nie każde dziecko jest takie samo – jedne jest bardziej chętne do nauki, inne mniej. Warto jest znaleźć jakiś sposób poprzez, który każdy z tych typów dzieci z ciekawością nauczy się nowych cech przygotowujących je do coraz trudniejszych etapów życia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie zabawek edukacyjnych, które zostały zaprojektowane specjalne z myślą o połączeniu dobrej zabawy dziecka wraz z jego nauką i lepszym rozwojem.

Zabawki edukacyjne – najważniejsze cechy

Zabawka edukacyjna powinna mieć w sobie elementy wykazujące działanie na poszczególne zmysły dziecka pobudzając je do pracy. Może to być kilka na raz, lub pojedynczo. Zmysł wzroku, słuchu, mowy czy nawet węchu można coraz lepiej kształcić, przez co dziecko będzie inteligentniejsze i zaradniejsze. Charakteryzują się tym, że przyciągają dzieciaków do siebie poprzez atrakcyjny wygląd czy piękne kolory. Niejednokrotnie dziecko podczas samej zabawy nawet nie jest świadome, że uczy się czegoś nowego – i o to przede wszystkim tutaj chodzi.

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Rynek zabawkowy jest obecnie bardzo rozszerzony. Można znaleźć wiele ciekawych typów zabawek edukacyjnych lubianych przez dzieci. Do tych najczęściej wybieranych można zaliczyć:

– Klocki edukacyjne – poprzez układanie wręcz nieskończonej ilości ustawień budują wyobraźnie i koordynację dzieci

– Mata edukacyjna – rozwiązanie dla najmłodszych zapewniające wysoki stopień bezpieczeństwa

– Stolik edukacyjny – bogaty w jaskrawe i różnokształtne przyciski wydające dźwięki mogące polepszać słuch i uwagę dziecka

-Książeczki – poznawanie nowych zwierzątek poprzez dotyk i słuchanie czytającego rodzica zapewnia poprawę koncentracji

 

Wnioski

Każda zabawka edukacyjna będzie miała pozytywny wpływ na dziecko. Należy tylko pamiętać o dostosowaniu poziomu trudności oraz zainteresowań swoich pociech aby wybrać tą najlepszą.