Warto mieć świadomość, że obecnie średnie oprocentowanie lokat bankowych nie przekracza jednego procenta. Oznacza to tym samym, że osoba, która zdecyduje się na wpłacenie do banku 1 tysiąc złotych, po roku otrzyma niecałą złotówkę. Koniecznie należy również zaznaczyć, że zysk zostanie dodatkowo uszczuplony o podatek belki, a oszczędności stracą na wartości przez inflację.

Czy warto obecnie zdecydować się na zakup obligacji skarbowych?

Inwestor powinien przede wszystkim mieć świadomość, że zyski z obligacji skarbowych są wypłacane przez Skarb Państwa. Oznacza to tym samym, że ewentualne ryzyko związane z utratą oszczędności jest małe. Godny uwagi jest także fakt, że w przypadku krótkoterminowych papierów wartościowych spodziewane zyski będą na bardzo zbliżonym poziomie do lokat. Z kolei osoby, które zdecydują się na obligacje długoterminowe, muszą wiedzieć, że zyski będą mogły odebrać dopiero po kilku latach.

Opłacalne są tylko i wyłącznie obligacje długoterminowe. Inwestor nie powinien zakładać, że wpłacając swoje pieniądze na bardzo krótki czas zarobi więcej niż na lokatach bankowych. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem jest wybranie obligacji skarbowych, które będą indeksowane inflacją.

Inwestor będzie miał wtedy całkowitą pewność, że jego zyski zawsze będą wyższe w porównaniu do poziomu inflacji. Warto jednak zaznaczyć, że osoba zainteresowana taką opcją nie będzie jednak miała pewności ile dokładnie wyniosą, ponieważ każdego roku stawka oprocentowania jest aktualizowana.

Ile wynosi oprocentowanie obligacji skarbowych?

Warto wiedzieć, że oprocentowanie obligacji skarbowych jest uzależnione od czasu ich trwania. Osoby, które zdecydują się na stałe oprocentowanie mogą mieć pewność, że stawka nie ulegnie zmianie, aż do momentu wykupu. Z kolei w przypadku wybrania zmiennego oprocentowania można spodziewać się zarówno obniżenia, jak i podwyższenia stawki. Można zaobserwować również, że z roku na rok coraz większa liczba inwestorów decyduje się na obligacje indeksowane inflacją.

Godny uwagi jest fakt, że w kwietniu obecnego roku padł prawdziwy rekord wszech czasów, ponieważ Polacy kupili obligacje o wartości ponad 5 miliardów złotych. Warto również zaznaczyć, że już w kolejnym miesiącu zainteresowanie omawianymi obligacjami zdecydowanie spadło. Jest to oczywiście spowodowane znaczącym obniżeniem stóp procentowych. Nie wszyscy wiedzą, że główna stopa referencyjna wynosi obecnie 0,1%. Jak kupić obligację? – Dowiedz się więcej w artykule na stronie https://social.estate/jak-kupic-obligacje-skarbowe/