Wszelkie prace ziemne są bardzo pracochłonne, więc są drogie. Dla właściciela domu, który chce wykopać wykop siłą pracowników najemnych lub sprzętu, są to pieniądze  dosłownie zakopane w ziemi. Nie znaczy to jednak, że wydane na próżno. A ponieważ w tej pracy nie ma nic skomplikowanego, z wyjątkiem ogromnych nakładów fizycznych, wielu myśli o tym, jakby szybko i za niewielkie pieniądze wykopać wykop. Problem jest nieskomplikowany, ale będzie wymagał pewnej wiedzy, która pozwoli nie popełniać błędów i oszczędzać energię.

Ma być bezpiecznie, więc przyda się taśma oznaczeniowa.

Sprawdź: Taśma oznaczeniowa – PTS Rabka

Kopanie koparką: szybko, sprawnie, ale drogo i nie zawsze możliwe.

Co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pracy

Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami i problemami w przyszłości, nie możesz myśleć o tym, jak szybko ręcznie wykopać rów pod bieżącą wodą, ale jak to zrobić dokładnie.

Aby to zrobić, musisz zdecydować o parametrach wykopu, dowiedzieć się, czy jego trasa nie krzyżuje się z liniami innej komunikacji, zdecydować, gdzie przechowywać usuniętą ziemię, zaznaczyć najwygodniejszą i najkrótszą drogę od źródła do domu itp.

Kwestia wyboru formy wykopu jest zasadnicza. Zależy to od jego głębokości, rodzaju gleby, poziomu wód gruntowych.

Prostokątny.

Ta konfiguracja jest wybierana dla podłoża ścisłego z małą szerokością wykopu i głębokością nie większą niż 1,5 metra.

Trapezowy.

Forma dla głębokich rowów powyżej 1,5 metra lub większej wysokości. Zapobiega zapadaniu się ziemi do rowu.

To ważne! Przede wszystkim wybór formy wiąże się z bezpieczeństwem osób wykonujących pracę w warunkach luźnej gleby – piaszczystej. W przypadku zawału istnieje ryzyko obrażeń i poważniejszych konsekwencji.

Mieszany.

Optymalna forma do układania rowów na obszarach o wysokich wodach gruntowych. Do poziomu ich występowania gleba jest usuwana w celu utworzenia łagodnych wewnętrznych ścian rowu, a następnie wąski prostokątny kanał wykopywany jest na pożądaną głębokość, która jest wypełniona mieszanką drenażową z kruszonego kamienia lub żwiru.