Zainteresowanie kupnem mieszkań w Polsce jest bardzo dużo. Wiele osób pragnie być “na swoim” dlatego też pomimo wysokich kosztów wkładu własnego czy kosztów kredytu, decydują się na taki krok. Własne mieszkanie to przede wszystkim miejsce, w którym można poczuć się swobodnie, stworzyć je od podstaw według własnego gustu i upodobań oraz w przyszłości po prostu spieniężyć bądź przekazać w spadku dzieciom. Przeglądając nieruchomości i dokonując wyboru niezwykle ważnym czynnikiem jest stosunek metrażu do ceny, a innymi słowy, kosztu za metr kwadratowy powierzchni. Dodatkowymi atutami może być balkon, taras czy wspólna przestrzeń dla mieszkańców, piwnica, strych czy garaż lub miejsce postojowe. O czym należy pamiętać podejmując ostateczną decyzję?

Koszt kredytu

Znaczna większość osób podczas zakupu mieszkania korzysta z możliwości wzięcia kredytu. Jest to forma zadłużenia, dzięki której nabywamy własność w określonym czasie, natomiast sukcesywnie spłacamy należność ratalnie z dodatkowym oprocentowaniem dla jednostki, która ten kredyt udziela. Aby uzyskać kredyt niezbędna jest zdolność kredytowa czyli stały dochód o określonej wysokości. Najczęściej z pomocą doradców bankowych należy przejść proces weryfikacji kredytobiorcy. Oczywiście uwzględniając również historię kredytową i zatrudnienie, konkretny bank może zaoferować udzielenie pożyczki na opracowanych przez siebie warunkach. W taki sposób możemy wybrać, z której instytucji skorzystamy w zależności od tego, jaką formę oprocentowania zaproponowała. Rata ustalana jest na podstawie kosztu samego mieszkania oraz oprocentowania miesięcznego. Wszystko zależy również od czasu w którym chcemy kredyt spłacić.

Notariusz i ubezpieczenie

Wchodząc w posiadanie nieruchomości niezbędne jest spisanie umowy zakupu i sporządzenie aktu notarialnego. Należy pamiętać, że koszty związane z nabyciem nieruchomości nie są wliczone w jej cenę i dodatkowe opłaty należy pokryć osobiście. Niezwykle ważne jest również ubezpieczenie mieszkania, najlepiej na jego wartość powiększoną o jego wyposażenie. Wtedy w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń i wypadków, uda się odzyskać równowartość poniesionych strat.